Tajemnice feromonów

Opublikowane przez w Bez kategorii | 0 komentarzy

Tajemnice feromonów

Badania nad ludzkimi feromonami stanowią stosunkowo młodą dziedzinę. Spekulacje na temat samego ich wydzielania należą już raczej do kwestii zamkniętej- coraz więcej doświadczeń potwierdza produkowanie owych substancji przez nasz organizm oraz ich wpływ na relacje międzyludzkie, co nie powinno dziwić. Człowiek z biologicznego punktu widzenia należy przecież do świata zwierząt, pod wieloma względami podlega więc podobnym jak one prawom.

Do czego służą

Feromony mają różne rodzaje i pełnią bardzo zróżnicowane funkcje, wszystkie one sprowadzają się jednak do wpływania na relacje z innymi osobnikami. W świecie zwierząt to właśnie feromony w ogromnym stopniu odpowiadają za komunikację- pozwalają na przekazywanie informacji o zagrożeniu, powiadamiają o dominacji poszczególnych osobników nad innymi, wreszcie pomagają zaprezentować się płci przeciwnej w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. Oczywiście wśród ludzi nie pełnią one aż tak dominującej roli- substancje produkowane przez nasz organizm są znacznie mniej intensywne, a zabiegi higieniczne i kosmetyki mogą dodatkowo osłabiać ich działanie.

Czy mają zapach

Nasze organizmy wydzielają feromony w postaci substancji lotnych, obecnych np. w oddechu, ślinie czy pocie, dlatego naszym pierwszym skojarzeniem związanym z tymi substancjami mogą być perfumy. Jednak sposób działania feromonów jest zupełnie inny. Mimo, iż posiadają one swój specyficzny zapach, jest on jedynie ich poboczną cechą, nie mającą wpływu na efekt, jaki wywołują. Polem ich działania jest nasza podświadomość, co oznacza, iż spowodują odpowiedni efekt bez względu na to, czy poczuliśmy ich woń.

Woń feromonów- czy nam się spodoba

Rozwój wiedzy na temat ludzkich feromonów sprawia, ze wiele firm wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferuje w sprzedaży produkty zawierające te substancje, a nawet feromony w czystej postaci. Część osób, wahając się przed ich wypróbowaniem zastanawia się, czy ich zapach będzie im odpowiadał. Tymczasem ma on rolę zupełnie drugorzędną. Zapach feromonów jest specyficzny i nie każdemu przypadnie do gustu, jednak nie ma faktycznego wpływu na ich działanie. Dla pewności można więc bez przeszkód zatuszować go perfumami.

Kto powinien spróbować

Zakup feromonów będzie dobrym pomysłem dla każdego, kto pragnie pozytywnie wpłynąć na relacje z otaczającymi go ludźmi. Z pewnością zwiększą one nasze szanse u płci przeciwnej, jednak mogą też wpływać na stosunki, jakie mamy z innymi w pracy, w rodzinie lub wśród znajomych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to cudotwórcza mikstura, a jedynie naturalny i luksusowy dodatek, stanowiący dopełnienie ogólnego wrażenia, jakie wywołujemy. Zadbanej, zaangażowanej w pozytywny przebieg relacji międzyludzkich osobie bardzo pomogą, nie można jednak liczyć, że ich dodatkowe stosowanie zwolni nas z wszelkiego wysiłku.

Podsumowanie

Feromony, substancje chemiczne produkowane przez nasz organizm dla komunikacji z innymi osobami na poziomie podświadomym, posiadają specyficzny zapach, który jednak nie warunkuje skuteczności ich działania. Substancje te wpływają na to, jak odbierają nas inni, nawet gdy są zupełnie niewyczuwalne. Ich aromat może nie wszystkim przypaść do gustu, jednak perfumy powinny całkowicie zatuszować to wrażenie. Ich dodatkowe stosowanie może pozytywnie wpłynąć na relacje z otaczającymi nas ludźmi, szczególnie z płcią przeciwną. Należy jednak traktować je jako dodatek wspomagający nasze możliwości, nie jako przepis na sukces sam w sobie.

Dodaj komentarz