Proste działanie feromonów

Opublikowane przez w Bez kategorii | Możliwość komentowania Proste działanie feromonów została wyłączona

Proste działanie feromonów

Cały świat dzikich zwierząt, ale również tych udomowionych przez człowieka, porozumiewa się za pomocą zapachu. Jeszcze bardzo niewiele wiemy na temat tego, jak działają te zapachy i w jaki sposób wpływają one na komunikację i uczucia w świecie zwierząt. Wiadomo na pewno tyle, że feromony płciowe, które one wydzielają mają działanie jedynie w obrębie określonego gatunku i wobec przedstawiciele innych, odmiennych płci. To właśnie dzięki feromonom partnerzy znajdują się nawet z odległości kilku kilometrów. Zwierzęta celowo pozostawiają po sobie zapachy, aby dać sygnał swojemu otoczeniu bliższemu i dalszemu. Każdy z nas z pewnością widział w swoim życiu, jak pies lub kot oznacza swój teren za pomocą moczu, który na długi czas pozostawia specyficzny zapach. Okazuje się, że feromony płciowe są bezwonne i my, jako przedstawiciele innego gatunku nie jesteśmy w stanie ich wyczuć i wyłapać.
Naukowcy od wielu lat zastanawiali się nad tym, czy ludzie również porozumiewają się za pomocą feromonów i czy to one decydują o wyborze partnera. Do tej pory nie osiągnięto konsensusu w tej sprawie, jednakże większość naukowców jest zdania, że człowiek zatracił nieco umiejętność wytwarzania feromonów w procesie ewolucji i nie każdy z nas potrafi nadal to robić. Nawet, jeżeli wydzielamy feromony, to są to niewielkie ilości, całkowicie odmienne od tych, które pozostawiają po sobie nasze zwierzęta. Wiele lat pracowano nad sposobem syntetycznego wytworzenia feromonów ludzkich. Udało się to w końcu amerykańskim naukowcom, którzy wkrótce opublikowali swoje badania. Nie każdy w świecie nauki zgadza się z twierdzeniem, że jest to idealna replika naturalnych substancji, jednakże z pewnością można stwierdzić, że syntetyczne feromony oddziałują na przedstawicieli płci przeciwnej w dość wyraźny sposób.
Na rynku dostępny jest szereg kosmetyków, w skład których wchodzą właśnie takie syntetyczne feromony. Zazwyczaj są to perfumy, ponieważ są one bardzo lotne i z łatwością można rozprzestrzeniać zawarte w nich feromony. Nie są to drogie specyfiki i raczej dla każdego dostępne. Można je zakupić przede wszystkim poprzez Internet, ale łatwo je znaleźć także w drogeriach i większych galeriach handlowych.
Wiele osób uważa, że kiedy stosują one perfumy z feromonami, cieszą się znacznie większym powodzeniem wśród przedstawicieli płci przeciwnej. Już po wyjściu z domu, można zauważyć zwiększenie się ilości uśmiechów i pozdrowień kierowanych w naszą stronę. Największą moc feromony mają jednakże w przypadku spotkań w cztery oczy, takich jak randka. Sprawiają, że osoba, która ich używa staje się bardziej pociągająca i atrakcyjna fizycznie. Niektórzy twierdzą wręcz, że mają one działanie podniecające. Wiele osób twierdzi, że udało im się kogoś rozkochać za pomocą feromonów. Należy jednak traktować takie twierdzenia z rozwagą i rozsądkiem. Naukowcy bardzo sceptycznie podchodzą do tego, żeby syntetyczne feromony mogły powodować miłość na całe życie i wiązać ludzi w pary. Warto jest jednak wspomagać się feromonami i wierzyć w ich ukrytą moc.