Opublikowane przez w Bez kategorii | 0 komentarzy

Magia feromonów

Wydzielanie feromonów i uleganie ich wpływom jest dla ludzi czymś równie naturalnym jak oddychanie czy sen. Nie jesteśmy w stanie zahamować tego zjawiska ani też sprawić, by było bardziej intensywne. Ostatnio jednak coraz większą popularnością cieszą się substancje tego rodzaju dostępne w sklepach podobnie jak kosmetyki. Działanie feromonów ciężko jednak porównać do efektu, jaki wywołują perfumy.

Feromony w świecie zwierząt

Mimo, że interesuje nas głównie działanie, jakie substancje te wywierają na osoby wokół nas, działanie feromonów jest domeną królestwa zwierząt. Produkują je one za znacznie większą intensywnością niż człowiek, a ich życie jest w ogromnym stopniu zdominowane przez ich wpływ. Obserwacja tego, jaką rolę pełnią w świecie innych organizmów pozwala zdać sobie sprawę, jak silną moc mają feromony. Niektóre z nich potrafią wpływać na osobniki oddalone nawet o kilka kilometrów. Warunkują proces doboru partnerów, informują o dominacji, znaczą terytorium i powiadamiają o stopniu zajmowanym w hierarchii stada. Czy na nas również mogą mieć tak ogromny wpływ?

Człowiek a feromony

Oczywiście, wpływ feromonów na człowieka nie jest aż tak znaczący, jak ma to miejsce w świecie zwierząt. Ich produkcja jest mniej intensywna, a nasze działania prócz uwarunkowań biologicznych stymulują przecież także normy społeczne i kulturowe oraz zdrowy rozsądek. Mimo to substancje te z pewnością nie pozostają bez znaczenia. Niejednokrotnie to właśnie feromony sprawiają, że dana osoba cieszy się niezwykłą popularnością płci przeciwnej, choć z pozoru nie odznacza się niczym szczególnym. Mogą też one wpływać na to, czy w grupie jesteśmy postrzegani jako jednostka dominująca, a więc zwiększyć nasze zdolności przywódcza albo wzbudzić szacunek. Odpowiedni rodzaj feromonu sprawi, że kobieta będzie zdawała się bardziej kobieca, mężczyźnie doda zaś męskości.

Czym pachną feromony

Odkąd na rynku pojawiły się gotowe mieszanki feromonów wiele osób, wahając się nad zakupem, z pewnością zastanawia się, jak właściwie pachną feromony. Często wynika to z błędnego przekonania, że za ich działanie odpowiadają wrażenia zapachowe. Tymczasem działanie tych substancji nie ma nic wspólnego z perfumami. Feromony odbierane są przez narząd nosowo lemieszowy, wpływając bezpośrednio na naszą podświadomość. Posiadają wprawdzie swoisty zapach, jednak nie pełni on znaczącej roli w efekcie, jaki wywołują. Ich woń może być odbierana bardzo różnie, zależy to od preferencji danej osoby. Pewne jest, że nie każdemu zapach feromonów musi przypaść do gustu. Ich woń skutecznie zniwelują perfumy, nie wpływając przy tym na działanie.

Czy feromony rozwiążą nasze problemy

Wiele osób błędnie sądzi, że zastosowanie feromonów spowoduje działanie porównywalne z magicznym eliksirem lub zaklęciem. Tymczasem jest to jedynie pomoc, jaką może nam przynieść biologia w wywoływaniu dobrego wrażenia. Moc feromonów rzeczywiście jest bardzo silna, jednak nie sprawią one, że inni ludzie staną się zaślepieni. Z pewnością nie ukryją naszych wad ani nie sprawią, że będziemy postrzegani jako ktoś zupełnie inny. Mogą natomiast znakomicie wspomóc dobre wrażenie wywołane przez całokształt naszej osoby. Zadbany, uśmiechnięty, otoczony wonią perfum człowiek po zastosowaniu feromonów wyda się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Podsumowanie

Feromony to naturalne substancje produkowane przez nasz organizm. Odbierane przez narząd nosowo lemieszowy, w znacznym stopniu wpływają na sposób, w jaki podświadomie odbierają nas inni. Posiadają swój specyficzny zapach, wywołujący w różnych ludziach odmienne wrażenia, jednak nie ma on faktycznego wpływu na ich działanie.

Dodaj komentarz