Ciekawe odkrycie naukowców

Opublikowane przez w Bez kategorii | 0 komentarzy

Ciekawe odkrycie naukowców

Zagadnienie skutecznej komunikacji wewnątrzgatunkowej interesuje wielu ludzi już od lat. Istnieją nawet studia, które z powodzeniem zajmują się tą dziedziną. Naukowcy od wielu lat obserwowali świat dzikich zwierząt, aby wyciągnąć wnioski na ten temat. Zaskoczyło ich bardzo to, że porozumiewają się one pomiędzy sobą, wewnątrz gatunku za pomocą bezwonnych substancji zapachowych, jakimi są feromony płciowe.
Feromony wytwarzane są przez gruczoły znajdujące się w ciele zwierząt. Nie czują one zapachu feromonów, ale podświadomie mózg odbiera sygnały, które z nich płyną i przetwarza dalej. To właśnie dzięki feromonom płciowym zwierzęta wiążą się w pary i płodzą ze sobą potomstwo. Poza tym, dzięki feromonom mogą się one odnaleźć, nawet z dość dużej odległości. Wszystkich zadziwiają pingwiny, które rozdzielają się ze sobą na kilka miesięcy. Jedno z nich pozostaje na lądzie z młodym i karmi je resztkami pożywienia, które magazynuje w swoim ciele. Drugie zaś, wypływa na ten okres na ocean w poszukiwaniu pożywienia. Wszystko to, co zostanie zjedzone, można później wykorzystać do wykarmienia swojego potomstwa. Pingwiny wypływają całymi stadami, w ogromnych grupach. Kiedy wracają, są one w stanie bezbłędnie odnaleźć się w tłumie. Oczywiście wydają również z siebie różnego rodzaju odgłosy, ale to głównie dzięki feromonom znajdują się one z odległości nawet kilku kilometrów.
Naukowców zainteresowało to, czy człowiek również jest w stanie wytwarzać takie feromony płciowe i się porozumiewać dzięki nim. Doszli do wniosku, że jest to jedna z naszych podstawowych form komunikacji. My również niezwykle często dobieramy się w pary dzięki feromonom płciowym właśnie. Okazuje się jednak, że duża większość z nas zatraciła tę możliwość, przynajmniej częściowo w procesie ewolucji. Wytwarzamy nadal feromony płciowe, ale w dużo mniejszych ilościach niż dotychczas i często są one niewyczuwalne dla przedstawicieli odmiennej płci naszego gatunku ludzkiego.
Podjęto jednak szereg prób, aby wytworzyć syntetyczne substancje podobne do ludzkich feromonów płciowych. Udało się tego dokonać amerykańskim naukowcom w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Było to przełomowe odkrycie, ponieważ okazało się, że wytworzenie ludzkich feromonów płciowych nie jest ani trudne, ani też drogie.
Szybko wykorzystali to producenci kosmetyków zapachowych, w szczególności perfum. Wpadli oni bowiem na pomysł, aby sprzedawać perfumy w ulubionych zapachach, z domieszką takich właśnie całkowicie bezwonnych feromonów płciowych. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Większość osób an początku kupuje takie kosmetyki, aby wypróbować ich działanie. Kiedy już stwierdzą one, że podoba im się ich działanie, decydują się na zakup kolejnego flakonika. Z czasem wprowadzono także żele pod prysznic i balsamy z dodatkiem feromonów syntetycznych płciowych. Obecnie takie kosmetyki można zakupić w wielu miejscach. Niektóre z nich oferują nawet sprzedaż feromonów na mililitry, w ulubionych zapachach. Flakoniki sa nieoznakowane i nikt poza samym użytkownikiem nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że poddawany jest działaniu feromonów.

Dodaj komentarz